Millennium Actress (2001)
Satoshi Kon
Miyoko Shôji
Mami Koyama

Wieczna podróż

Miłość to niekończąca się droga. To pogoń za spełnieniem, pragnieniem communio, które gna nas wciąż do przodu, wciąż przed siebie, dalej i dalej. Miłość to życie w biegu, to przygoda rozgrywająca się tu, czyli wszędzie. Bo tak naprawdę to właśnie droga, sama podróż jest miłością, nie zaś dotarcie do celu. Niezależnie od czasu i przestrzeni, dopóki możesz biec, dopóty możesz kochać. Po 70 latach życia przyznać to może Chiyoko Fujiwara, była gwiazda kina, od 30 lat żyjąca z dala od kamer i rozgłosu. Jako młoda dziewczyna zakochała się w nieznajomym mężczyźnie. Praktycznie nic  o nim nie wiedziała, a jednak jej serce drgnęło na jego widok. Całe swoje życie spędzi w pogoni za nim, próbując go odnaleźć i raz jeszcze z nim porozmawiać. Przez całe życie odgrywać będzie swoją podróż na kinowym planie, w różnych scenografiach, w różnych konfiguracjach, lecz z tym samym zakończeniem. Gdzie jednak kończy się gra, a zaczyna realne życie? Gdzie kończy się życie, a zaczyna sen? To nie ma znaczenia, kiedy jej ukochany jest tylko upiorem serca, ideą przyobleczoną w ciało, którego szczegóły z czasem zatrą się w mrokach niepamięci. Mistrz onirycznego kina Satoshi Kon po rewelacyjnym debiucie "Perfect Blue" powrócił do kina z kolejną niezwykłą opowieścią "Millennium Actress". Ci, którzy widzieli jego poprzedni film, będą już przygotowani na przedziwną podróż, jaką im zafunduje. Ci, dla których będzie to pierwsze spotkanie z twórczością Kona, czeka prawdziwa niespodzianka. "Millennium Actress" to z pozoru klasyczna opowieść o niespełnionej miłości, desperackiej pogoni za czymś, czego nigdy nie można mieć. Równie klasyczna animacja wzmacnia poczucie obcowania z dobrze znanym produktem. Jednak Kon szybko zaciera granice między tym co zwyczajne, a tym co niezwykłe. Zaciera granicę między tym, co realne i zmyślone. Iluzje, wspomnienia i sny uzyskują równorzędny status z rzeczywistością. Kon tworzy baśniową przypowieść, pełną uczuć, wzruszeń i humoru. To epopeja przez japońską historię i tradycję, a zarazem osobista biografia kobiety niezwykłej, choć jakże typowej w swych pragnieniach. Mistrzowska narracja i bajeczna historia tworzą niezwykłe dzieło, które zachwyci nie tylko fanów japońskiej animacji, ale wszystkich koneserów dobrego kina. Satoshi Kon to z całą pewnością twórca, z którego dziełami należy się zapoznać. "Millennium Actress" wydane zostało w serii "Kino Domowe – Anime". Seria ta charakteryzuje się poprawnym transferem obrazu i dźwiękiem w formacie DD 5.1 lub DTS. Niestety wydanie nie zostało wzbogacone o jakiekolwiek dodatki, pozostaje nam więc sam film. Na szczęście w tym przypadku to wystarcza, by uzasadniało zakup płyty DVD.